Strona główna Rozrywka Teatr Maska – Lady Makbet

Teatr Maska – Lady Makbet

0
0

Aktorzy Teatru MASKA po trzech latach od premiery przedstawili kolejną odsłonę „nieszekspirowskiego”- choć o tytule „Lady Makbet” – spektaklu w reżyserii Andrzeja Morawy.

Premierę spektaklu można było zobaczyć w czerwcu 2014 roku w ramach XI Skawińskiego Tygodnia Teatralnego.

Reżyserem, a zarazem autorem scenariusza jest Andrzej Morawa. Sztuka napisana na „miarę” dla aktorów, a przede wszystkim – aktorek Teatru Maska (płci pięknej w maskowych szeregach mamy urodziwy dostatek). Zabawa szekspirowskim monologiem Lady Makbet staje się kanwą scenariusza.

Casting w jakimś domu kultury do roli Lady staje się okazją do zarysowania szkicu kolorowych i zmiennych jak w kalejdoskopie postaci, które pozwalają nam na chwilę przystanąć i zastanowić się nad istotą i kształtem współczesnej sztuki. Sztuka inspiruje do wielkiej, nawiązującej do klasyki… a podszyta jest zwykłą codziennością, kulturą  nie aspirującą do wielkiej…

W obsadzie Lady Makbet zobaczyliśmy:

Barbarę Bylicę jako „wypaloną” życiem gwiazdę – aktorkę filmową i teatralną. Basia dotychczas przyzwyczaiła nas do ról komediowych, w których wcielała się w niezbyt inteligentne ślicznotki… tą rolą udowodniła, że w tych dramatycznych jest równie doskonała.

Barbarę Tomków – w roli zapracowanej kierowniczki MDK-u, pani Krystyny Nowak. Jej postać odzwierciedla bolesną prawdę o dzisiejszej rzeczywistości domów kultury i  – walce o byt i przetrwanie, gdzie liczy się ilość, a nie jakość, zasada mieć, a nie być…

Paulinę  Żmudę – w roli szalonej polonistki, w zabawnej i pełnej autoironii kreacji współczesnej emancypantki, którą możemy też kojarzyć z wyśmienitą rolą Przewodniczki w zabawnej, groteskowej komedii „Dzik”.

Na scenie zobaczyliśmy także Tomka Stawowego, kreującego rolę Iwo, młodego, przebojowego pozującego na artystę – reżysera cwaniaka. Kiedyś nie było tytułu Maski  na afiszu bez Tomka w obsadzie. Dziś mamy  Tomasza w aptekarskich dawkach… ale i tak cieszymy się, że w spektaklach „grywa” i tym stanem również jesteśmy w stanie się nacieszyć.

Czasem wydaje się, że niewielka rola w sztuce minie nie zauważona, co oczywiście nie jest prawdą. Nawet epizod potrafi podbić serca widzów. Tak też się stało z rolą „najważniejszej” w domu kultury, czyli postaci sprzątaczki. W tej roli znakomita Joanna Kaim /Kędzierska/, która kończy sztukę krótką frazą o plamach – złudnie wydawałoby się nawiązującą do sławnego monologu Lady Makbet.

W obsadzie zobaczyliśmy także niegdysiejszą Markizę Dorymenę ze sztuki „Mieszczanin Szlachcicem”, czyli Klaudię Klimończyk, która tym razem wystąpiła w roli  „zdolnej inaczej” Zosi. Cecylię Wyrobę; kiedyś służąca Pana Jourdain, urokliwą Michasięa – w „Lady Makbet” zobaczymyliśmy w roli Megi, młodej, zdolnej i niepokornej. Postać  Romy w styczniowej odsłonie odegrała Klaudia Dąbrowska, która zastąpiła Edytę Skorus. Partnerował jej Julian – żuczek i lemoniadka w jednym, czyli Szymon Klimas.

Zamiast Oli Lasoń, w kreacji pani redaktor w lokalnej „newsowej”  (no, prawie)  prasie, dalekiej od etykiety dziennikarskiej, zobaczyliśmy  Kingę Klimas.  Natomiast zamiast Kasi Gąsiorowskiej w roli pretendującej do tytułu  Lady Makbet, zdobytego w castingowym wyścigu „gwiazd” – zobaczyliśmy pełną temperamentu godnego Kasi,  Wiktorię Zielińską

Źródło: CKiS Skawina

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
pl_PLPolish