WRZUTNIA BIBLIOTECZNA – nowość w naszym mieście

0
0

Szanowni Użytkownicy Biblioteki!

Dbając o państwa czas, wygodę i bezpieczeństwo od 22 czerwca 2020 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie uruchamia wrzutnię biblioteczną, czyli urządzenie dające możliwość samodzielnego, bezkontaktowego zwrotu wypożyczonych materiałów.

Wielu z państwa spotkało się już z wrzutnią np. korzystając z bibliotek krakowskich. Tego typu urządzenia są bardzo popularne w innych krajach, np. w Czechach, na Słowacji czy w Wielkiej Brytanii. W Polsce pierwsza wrzutnia biblioteczna pojawiła się w Warszawie w 2012 roku. Teraz przyszła pora na Skawinę!

Wrzutnia, znana też pod nazwą trezor, pełni funkcję skrytki przyjmującej zwroty biblioteczne i jest do państwa dyspozycji o dowolnej porze dnia i nocy, siedem dni w tygodniu, również w dni wolne od pracy. Do wrzutni możecie państwo oddawać wszelkie materiały biblioteczne (książki, audiobooki, płyty CD), za wyjątkiem gier planszowych.

Urządzenie znajduje się za budynkiem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie (dawny budynek dworca PKP), przy ulicy Władysława Sikorskiego 18, od strony peronów.

Urządzenie będzie opróżniane codziennie w dni powszednie. Książki, płyty CD i audiobooki, które trafią do trezora, zostaną rozliczone z konta czytelnika najpóźniej w następnym dniu roboczym.

Zdajemy sobie sprawę, że maszyna nie zastąpi kontaktu z bibliotekarzami. Jednak mamy nadzieję, że takie udogodnienie ułatwi Państwu czytelnicze życie, że razem z nami będziecie się cieszyć wygodą i nowoczesnością.

Zachęcamy do korzystania z nowej możliwości zwrotu książek!

Zakup wrzutni był możliwy dzięki środkom z RPO Województwa Małopolskiego 2014-2020 w ramach projektu Dworzec Biblioteka Skawina.

 

Zasady korzystania z wrzutni w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skawinie:

1. Wrzutnia służy do zwrotu wypożyczonych materiałów bez konieczności wizyty w bibliotece, także poza jej godzinami pracy. Urządzenie jest dostępne przez całą dobę.

2. Zbiory wypożyczone w innych placówkach, np. filiach MBP, nie mogą być zwracane z wykorzystaniem wrzutni.

3. Użytkownik korzystający z wrzutni zobowiązany jest do delikatnego wkładania zwracanych książek i innych materiałów do oznaczonego otworu. Książki należy wkładać pojedynczo, grzbietem do środka.

4. Zwrócone materiały wyjmowane są codziennie, od poniedziałku do piątku.

5. Materiały biblioteczne zwrócone z wykorzystaniem wrzutni są zdejmowane z konta czytelnika najpóźniej w następnym dniu roboczym.

6. W przypadku stwierdzenia nieodnotowanych wcześniej zniszczeń lub zabrudzeń zwracanych materiałów bibliotecznych Biblioteka zastrzega sobie prawo zwrócenia się do użytkownika z prośbą o wyjaśnienia.

pl_PLPolish
pl_PLPolish