Odblaskowa turystyka w Zelczynie

0
0

Wraz z nadejściem jesieni, dni stają się coraz krótsze i wcześniej nastaje zmierzch. Pogoda często bywa deszczowa, niebo zasnuwa mgła a przez to widoczność staje się bardzo ograniczona. Takie warunki drogowe stanowią trudność nawet dla bardzo doświadczonych kierowców, a także zmniejszają bezpieczeństwo pieszych uczestników ruchu drogowego, którzy bardzo często zapominają o założeniu elementów odblaskowych. Aby uświadomić lokalną społeczność o konieczności noszenia odblasków, Szkoła Podstawowa w Zelczynie kolejny raz przystąpiła do udziału w kampanii społecznej „Odblaskowa Szkoła”, której celem jest propagowanie bezpieczeństwa pieszych na drodze, poprzez aktywne noszenie odblasków.
            W ramach zadań realizowanych podczas projektów, uczniowie klas VIa, VIIIa i VIIIb wraz z opiekunami, panią Jolantą Franczuk i panem Marcinem Kaszubą, wzięli udział               w dwóch wycieczkach krajoznawczych, podczas których promowali zakładanie odblasków.
Słoneczne piątkowe przedpołudnie 16 października, klasa VIIIa oraz VIIIb wykorzystała na wycieczkę rowerową Wiślaną Trasą Rowerową aż do tamy w Łączanach. Młodzi turyści przypomnieli sobie przede wszystkim zasady ruchu drogowego oraz poruszania się w zwartej grupie. Dzięki posiadanym wiadomościom oraz doskonałej widoczności, dzięki elementom odblaskowym, cała grupa bezpiecznie dojechała do celu oraz wróciła do szkoły.
            Turyści  mogą poruszać się również pieszo, uprawiając przy tym także aktywność sportową. Uczniowie klasy VI a postawili na nowoczesny nordic walking i 23 października wyruszyli na spacer do Ochodzy. Dbając o własne bezpieczeństwo, wszyscy uczestnicy spaceru byli odblaskowi, dzięki temu na odjeżdżający kierowcy mogli zawczasu wykonać odpowiednie manewry na drodze, aby zapewnić wszystkim uczestnikom ruchu drogowego odpowiednie warunki poruszania się.
            Aktywność sportowa, taka jak jazda rowerem czy nordic walking, często wiąże się        z tym, że stajemy się współużytkownikami lokalnych dróg. Ważne jest jednak, aby maksymalnie zadbać o komfort poruszania się po nich i być odpowiednio widocznym. Bardzo często, zakładając ciemną odzież, dla kierowcy stajemy się „niewidzialni” i równie często, prowadzący samochód nie ma odpowiednio dużo czasu, aby zahamować lub zatrzymać pojazd. Zwykła opaska odblaskowa zwiększa widoczność pieszego aż do 200 m. Warto o tym pamiętać, zanim wyruszymy na spacer czy przejażdżkę rowerową. 

Koordynatorki Programu Jolanta Franczuk, Agnieszka Pawlica

 

 

 

 

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
pl_PLPolish